Etkinlikler

YIL BİTİYOR ANCAK HARÜM'ÜN EĞİTİM SEMİNERLERİNE KATILIMI BİTMİYOR!

Hacettepe Üniversitesi Arı e Arı Ürünleri Uygulama ve Araştırma Merkezi 'nin 11. Genel Danışma Kurulu Toplantısı 22.12.2014 tarihinde gerçekleştirildi.

43. Apimondia Kongresi (Uluslararası Apikültürel Kongre) 29 Eylül-04 Ekim 2013 tarihleri arasında Kiev, Ukrayna'da düzenlenmiştir.

IV. DÜNYA  ARI  GÜNÜ  29  MAYIS  2013’DE NİĞDE’DE  KUTLANDI

4. Dünya Arı Günü 29 Mayıs 2013 Çarşamba günü Niğde ilimizde çok sayıda katılımcı ile birlikte kutlanmıştır. Niğde Üniversitesi’nde, TC.Tarım Gıda ve Hayvancılık Bakanlığı, TC. Orman ve Su Bakanlığı, TC. Niğde Valiliği Gıda Tarım ve Hayvancılık il Müdürlüğü, Niğde İli Arı Yetiştiricileri Birliği, Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği, Erciyes Üniversitesi, Sütçü İmam Üniversitesi, Uşak Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi Arı ve Arı Ürünleri Araştırma ve Uygulama Merkezi’nin katkılarıyla gerçekleştirilen bu güzel günde katılımcılara arının önemi anlatılmıştır.
Çok sayıda ilköğretim okulu öğrencisinin katıldığı arı konulu resim yarışmasında ilk dörde giren öğrencilere ödülleri verilmiştir.
Hedefi halka, özellikle çocuklara ve gençlere yaşantımızda çok büyük rol oynayan arıyı ve ürünlerini tanıtmak olan Dünya Arı Günü bu yılda "Yaşam İçin Arılar " sloganıyla Niğde’de amacına ulaşmıştır.

Fotoğraflar için tıklayınız.

NEZAHAT GÖKYİĞİT BOTANİK BAHÇESİ'NDE EĞİTİM SEMİNERLERİ DEVAM EDİYOR

HARÜM ÇOCUKLARLA BULUŞTU

29.03.2013 tarihinde Ankara Üniversitesi Uygulama Anaokulu'nda düzenlenen etkinliğe HARÜM adına Arş. Gör. Aygün Schiesser katılmıştır. "Arı ve Bal" konulu eğitim kapsamında anaokulu çocuklarına arıların hayatı, bal yapımı, bal yemenin önemi ve arı arı ürünleri resimler ve masallar eşliğinde interaktif olarak anlatılmıştır.

Fotoğraflar için tıklayınız.

BOLU'DA ARI YETİŞTİRİCİLERİ BİRLİĞİ BİLGİLENDİRME TOPLANTISI

02.03.2013 tarihinde gerçekleştirilen, çok sayıda arıcının katılımının ve ilgisinin olduğu "Arı Yetiştiricileri Birliği Bilgilendirme" toplantısına HARÜM adına Arş. Gör. Aygün Schiesser "Arı Sağlığı" konulu sunum ile katılmıştır.

MELLIFERA'nın YENİ SAYISI ÇIKTI

V. Uluslar arası Marmara Arıcılık Kongresi

4-6 Nisan 2013 tarihleri arasında Uludağ Üniversitesi’nde gerçekleştirilen kongreye HARÜM Müdürü Prof.Dr.Kadriye Sorkun ve müdür yardımcısı Yrd. Doç.Dr. Aslı Özkırım katılmıştır. Ulusal ve uluslar arası bilim adamlarının ve arıcıların katıldığı kongrede, HARÜM adına dört poster  ve bir sözlü sunum yapılmıştır.

Fotoğraflar için tıklayınız.

ALANYA’DA KADIN ARICILARLA BİRLİKTE
Arıcılık Geliştirme ve Araştırma Projesi kapsamında Alanya’da 26-27 Mart 2013 tarihlerinde gerçekleştirilen Modern Arıcılık Teknikleri Semineri’ne davet edilen HARÜM Müdürü Prof. Dr. Kadriye Sorkun   ve HARÜM Müdür yardımcısı Yrd.Doç.Dr. Aslı Özkırım seminere sunumlarıyla katkı sağlamışlardır. Çok sayıda katılımcının katıldığı seminer özellikle kadınların istihdamına yönelik olduğundan kadın katılımcıların sayısının oldukça fazla olduğu gözlenmiştir. Seminer sonunda arıcılık konusunda istihdamı sağlanan arıcılara  cübbe ve kep  giydirilerek mezuniyet belgeleri verilmiştir.

Fotoğraflar için tıklayınız.

IV. DÜNYA ARI GÜNÜ ÇALIŞMALARINA HIZLA BAŞLANDI
Birincisi Hacettepe Üniveriste'sinde HARÜM'ün önderliğiyle kutlanan Dünya Arı Günü'nün IV.sü 28 Mayıs 2013 tarihinde Niğde'de kutlanılacaktır. Bu kapsamda 26.02.2013 tarihinde Harüm adına Yrd.Doç.Dr. Aslı Özkırım ve Dr. Ömür Gençay Çelemli  Niğde'ye günübirlik bir ziyarette bulunmuştur. Valilik, Milli Eğitim Müdürlüğü ve üniversite ile görüşülüp Dünya Arı Günü'yle ilgili organizasyonlar yapılmış ve kutlamanın olacağı alan incelenmiştir ve hazırlanan programa katkıda bulunulmuştur.

NEZAHAT GÖKYİĞİT BOTANİK BAHÇESİ'NDE KEYİFLİ BİR EĞİTİM ÇALIŞMASI
02.03.2013 tarihinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi'nde gerçekleştirilen eğitim günlerine HARÜM adına Prof.Dr.Kadriye Sorkun katılmış ve bir sunum yapmıştır. Eğitim çalışmalarından sonra tüm katılımcılarla birlikte botanik bahçesi gezilmiş ve bilgiler verilmiştir.

Fotoğraflar için tıklayınız.

Ankara Arı Yetiştiricileri Birliği Ülkemiz Arıcılığı ve Sorunları Paneli

1. Sorkun,K.,Ekolojik Arı ürünleri, Ülkemiz Arıcılığı ve Sorunları Paneli 27 Mayıs 2004 ,Ankara

Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği Sağlıklı Beslenmede Balın Önemi ve 1.Ulusal Bal Yarışması Sempozyumu

1. Sorkun,K.,Balın Öyküsü, Sağlıklı Beslenmede Balın Önemi ve 1.Ulusal Bal Yarışması Sempozyumu,2 Aralık 2004,Ankara .

2. Kolonkaya, D., Balın Antioksidan Özelliği , Sağlıklı Beslenmede Balın Önemi ve 1.Ulusal Bal Yarışması Sempozyumu,2 Aralık 2004,Ankara .

II.Mersin Arılarının Beslenmesi ve Arıcılığın Sorunları Paneli

1. Sorkun, K., Organik Bal Üretimi, II. Mersin Arıların Beslenmesi ve Arıcılığın Sorunları Paneli, 29 Ocak 2005, Mersin .

2. Kolonkaya, D., Balın Antioksidan Özelliği ve Baldaki Pestisit Kalıntısı, II. Mersin Arıların Beslenmesi ve Arıcılığın Sorunları Paneli, 29 Ocak 2005, Mersin .

Muğla İli Arı Yetiştiricileri Birliği Kitle Eğitimi Semineri

3. Sorkun, K., Ekolojik Bal Üretiminde Uyulması Gereken Bazı Temel Kurallar, Eğitim ve Teknik Bilgi Desteği ile Muğla İli Arıcılığını Geliştirme ve Uygulama Projesi (Avrupa Birliği destekli), Kitle Eğitimi Seminer Programı, 1-4 Şubat 2005, Muğla .

4. Sorkun, K., Türkiye’nin Önemli Nektar Bitkileri, Eğitim ve Teknik Bilgi Desteği ile Muğla İli Arıcılığını Geliştirme ve Uygulama Projesi (Avrupa Birliği destekli), Kitle Eğitimi Seminer Programı, 1-4 Şubat 2005, Muğla .

5. Sorkun, K., Bitkilerde Tozlaşma ve Döllenme Biyolojisi ve Bal Arılarının Önemi, Eğitim ve Teknik Bilgi Desteği ile Muğla İli Arıcılığını Geliştirme ve Uygulama Projesi (Avrupa Birliği destekli), Kitle Eğitimi Seminer Programı, 1-4 Şubat 2005, Muğla .

6. Keskin, N., Bal Arılarındaki Yavru Hastalıkları, Eğitim ve Teknik Bilgi Desteği ile Muğla İli Arıcılığını Geliştirme ve Uygulama Projesi (Avrupa Birliği destekli), Kitle Eğitimi Seminer Programı, 1-4 Şubat 2005, Muğla .

7. Keskin, N., Bal Arılarındaki Ergin Hastalıkları, Eğitim ve Teknik Bilgi Desteği ile Muğla İli Arıcılığını Geliştirme ve Uygulama Projesi (Avrupa Birliği destekli), Kitle Eğitimi Seminer Programı, 1-4 Şubat 2005, Muğla .

8. Özkırım, A., Arı Hastalıklarının Tedavisi Amacıyla İlaç Kullanımında Önemli Noktalar, Eğitim ve Teknik Bilgi Desteği ile Muğla İli Arıcılığını Geliştirme ve Uygulama Projesi (Avrupa Birliği destekli), Kitle Eğitimi Seminer Programı, 1-4 Şubat 2005, Muğla .

9. Özkırım, A., Bal Arısı Hastalıklarının Yayılımını Etkileyen Faktörler, Eğitim ve Teknik Bilgi Desteği ile Muğla İli Arıcılığını Geliştirme ve Uygulama Projesi (Avrupa Birliği destekli), Kitle Eğitimi Seminer Programı, 1-4 Şubat 2005, Muğla .

Çanakkale İli Arı Yetiştiriciler Birliği Ana arı ,Arı Biyolojisi,Bal üretimi Konferansı

1- Sorkun,K., Avrupa Standartlarında Organik Arı Ürünü Üretmenin Koşulları ve Önemi Çanakkale İli Arı Yetiştiriciler Birliği Ana arı ,Arı Biyolojisi,Bal üretimi Konferansı, 19 Mart 2005 ,Çanakkale.

2-Gençay,Ö.,Propolisin Botanik Orijini ve Kimyasal İçeriği , Çanakkale İli Arı Yetiştiriciler Birliği Ana arı ,Arı Biyolojisi,Bal üretimi Konferansı, 19 Mart 2005 ,Çanakkale.

Zonguldak’ta Arıcılık ve Arıcılığın Geleceği Paneli

1-Yurtsever,N.,Sorkun,K., Organik Bal ve Balın Özellikleri, Zonguldak İli Arı Yetiştiricileri Birliği 27 Mart 2005, Zonguldak.

Yalova Arı Yetiştiricileri Birliği Yalova 1. Arıcılık Paneli

1. Sorkun, K., Organik Bal Üretimi, Yalova 1. Arıcılık Paneli, 9 Nisan 2005, Yalova.

2. Yurtsever, N., Sorkun, K., Balın Fizikokimyasal Özellikleri, İçeriği ve Kullanım Alanları, Yalova 1. Arıcılık Paneli, 9 Nisan 2005, Yalova.

Bal Şarabı Tanıtım Kokteyli Rektörümüz Tunçalp ÖZGEN'in himayelerinde 6 Temmuz 2003 Tarihinde Yapılmıştır:

1.Balıkesir Arıcılık Simpozyumu

1-Tüylü, Özkök, A.,Sorkun, K., Arı ürünleri,Balıkesir İli Arı Yetiştiricileri Birliği,30 Nisan 2005,Balıkesir.

Bartın Semineri:

  • 13 Aralık.2003 tarihinde, Bartın İl Tarım Müdürlüğü ve Bartın Arıcılar Birliği tarafından bir Arıcılık Semineri düzenlenmiştir.
  • Doç.Dr. Kadriye SORKUN; "Arı Ürünlerinin Üretimi, İşlenmesi ve Depolanması Sırasında Hijyen Kurallarına Uyulmasının Önemi"
  • Prof. Dr. Dürdane KOLANKAYA; "Pestisitlerin Ekolojik Önemleri ve Arılara Toksik Etkileri"
  • Araş.Gör. Aslı ÖZKÖK;Doç.Dr.Kadriye Sorkun "Balarıları Tarafından Toplanan Polenin Fiziksel, Kimyasal Özellikleri ve İşlenmesi"
  • Araş.Gör. Ömür GENÇAY; Doç.Dr.Kadriye Sorkun "Propolisin Bitkisel Kökeni, Kimyasal Bileşenleri ve Biyolojik Aktiviteleri"
  • Bilim Uzmanı Nuran YURTSEVER; Doç.Dr.Kadriye Sorkun "Balın Fizikokimyasal Özellikleri, İçeriği ve Kullanımı" konuları hakkında sunum yapmışlardır. Bu seminere Bartın ili valisi, Tarım İl Müdürü, basın mensupları ve yaklaşık 150 kadar arıcı katılmıştır.

SAKARYA İLİ ARI YETİŞTİRİCİLERİ BİRLİĞİ PANELİ

1. Prof.Dr.Kadriye Sorkun,Ekolojik Bal Üretiminde Uyulması Gereken Bazı Temel Kurallar,Ticaret Borsası toplantı Salonu,24 Aralık 2005,Adapazarı.

2. Prof.Dr. Nevin Keskin ,Balarısı Yavru ve Ergin Hastalıkları, Ticaret Borsası toplantı Salonu,24 Aralık 2005,Adapazarı.

3. Araş.Gör. Tüylü Özkök A., Sorkun K.,Balarıları Tarafından Toplanan Polenin Fiziksel, Kimyasal Özellikleri ve İşlenmes, Ticaret Borsası toplantı Salonu,24 Aralık 2005,Adapazarı.

4. Araş.Gör. Gençay Ö., Sorkun K.,Propolisin Biyolojik Aktiviteleri ve Türkiye?de Propolis ile İlgili Yapılan Araştırmalar, Ticaret Borsası toplantı Salonu,24 Aralık 2005,Adapazarı.

5. Bilim Uzm. Yurtsever N., Sorkun K., Balın Tanımı Fizikokimyasal Özellikleri ve Kullanma Alanları, Ticaret Borsası toplantı Salonu,24 Aralık 2005,Adapazarı.

6. Bilim Uzm. Bölükbaşı D.N., Sorkun K., Balın İçeriği, Gıda Kodeksine Uygunluğu ve Türkiye?de Bal Üretimi, İhracatında Yaşanan Sorunlar, Ticaret Borsası toplantı Salonu,24 Aralık 2005,Adapazarı.


"İleriyi görmek, önlem alabilmektir;
Türkiye Arıcılığı için 2008 yılı Öngörüleri" Çalıştayı

TRABZONDA ARICILIK PANELİ

Trabzon İli Arı Yetiştiricileri Birliği tarafından 26.Nisan.2009 tarihinde "Trabzon'da Arıcılık" konulu bir panel düzenlenmiştir. Panel, Trabzon İli Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Zekeriya Aydın'ın Açılış konuşmasıyla başlamıştır. Panele Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği Başkanı Bahri Yılmaz "Türkiye'de Arıcılık ve Merkez Birliği Faaliyetleri" konulu bir sunum ile, Hacettepe Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kadriye Sorkun "Balda Polen Analizi, Organik Bal, Balda Kalıntı, Polinasyonun Önemi, Üretimden-Tüketime Arı Ürünlerinin Hazırlanışı" konulu bir sunum ile, Atatürk Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ferhat Genç "Arı Hastalıkları ve Zararlıları Mücadele Yöntemleri Teşhis ve Teknikleri" konulu bir sunum ile, Karadeniz Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Sevgi Kolaylı "Yöresel Ballar" konulu bir sunum ile, Hacettepe Üniversitesi Araştırma Görevlisi Aslı Özkök Tüylü "Bal Arısı Tarafından Toplanan Bal, Arı sütü, Polen, Propolis, Balmumu ve Arı zehrinin Kimyasal ve Morfolojik Özellikleri" konulu bir sunum ile katılmıştır. Yaklaşık 600 arıcının katılımıyla gerçekleşen panel saat 9.30'da başlayıp saat 16.00'da bitmiştir. Arı, Arı ürünleri ve Arıcılık hakkında oldukça verimli geçen panel tekrarının temennisi dilekleriyle kapatılmıştır.

Panel Fotoğrafları


KAYSERİ-ÖZVATAN'DA ARICILIK PANELİ

Özvatan Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı 30.Mayıs.2009 tarihinde Özvatan Halk Eğitim Merkezi Konferans Salonu'nda "Özvatan'da Arıcılık" konulu bir panel düzenlenmiştir. Panele Gazi Üniversitesi'nden Prof. Dr. Rauf Arıkan "Arı Ürünlerinin Pazarlanması" konulu bir sunum ile, Hacettepe Üniversitesi'nden Prof. Dr. Kadriye Sorkun "Ekolojik Bal Üretimi ve Kayseri Bölgesinin Önemli Ballı Bitkileri" konulu bir sunum ile, Türkiye Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Yüksek Ziraat Mühendisi Bahri Yılmaz "Türkiye Arıcılığı, Bal Arısı (Apis mellifera) Anatomi ve Fizyolojisi" konulu bir sunum ile katılmıştır. Yaklaşık 100 arıcının katılımıyla gerçekleşen panel saat 10.00'da başlayıp saat 17.00'de sona ermiştir. Oldukça verimli geçen panelde,proje yöneticisi Dr.M.Nurettin Alabay ve Doç.Dr.Sibel Silici, Paneli oldukça iyi düzenlemiş ve sonuçlandırmışlardır.Ayrıca Özvatan Kaymakamı Sayın Mehmet Yiğit ve Özvatan Belediye Başkanı ile yöre halkının misafirperverliği ve panele gösterdikleri ilgi bizleri oldukça mutlu etmiştir.

Panel Fotoğrafları

Web Sayfası Sorumlusu: Doç. Dr. Aslı Özkök
Güncelleme Tarihi: Haziran 2018
Sorumluluk Sınırı
Hacettepe Üniversitesi
Arı ve Arı Ürünleri Uygulama ve Araştırma Merkezi (HARUM)
harum@hacettepe.edu.tr
06800 Beytepe Ankara